Nazwa naszego kompleksu związana jest ze słynnym rezerwatem skalnym „Kamienie Brodzińskiego”, w pobliżu którego znajduje się hotel i gospoda. Rezerwat utworzono dla zachowania malowniczej grupy skał z piaskowca istebniańskiego wraz z otaczającym je fragmentem lasu. Stanowią one obecnie pomnik przyrody nieożywionej. Istniejący od 1938 roku rezerwat ma kilkanaście arów powierzchni. Znajduje się w podszczytowej części zbocza Paprotnej Góry (436 m n.p.m.).
W grupie kilkunastu skałek i mniejszych bloków najokazalsze mają 11 m wysokości i 20 m długości. Niektóre przybrały kształt grzybów, inne baszt, platform i ambon. Jak głosi legenda, malownicza grupa skał była „świątynią dumania” dla spędzającego w tej okolicy dzieciństwo romantycznego poety, historyka i teoretyka literatury – Kazimierza Brodzińskiego.
Spośród całej grupy skał szczególnie wyróżnia się tzw. Wielki Kamień – potężna baszta dominująca nad resztą ostańców. Poniżej baszty znajdują się trzy grzyby skalne stanowiące niegdyś jedną basztę. Są to najbardziej malownicze i efektowne elementy rezerwatu. Interesujące są też dwa grzyby nachylone do siebie czapami. Znajdujący się pomiędzy nimi korytarz ma charakter skalnej pieczary. W pobliżu, około 50 m na wschód od zasadniczego kompleksu, jest też kilka innych, mniej okazałych wychodni.
Warto wiedzieć, że skalny rezerwat jest rajem dla radiestetów, którzy uzyskują tu niezwykłe wyniki pomiarów. Każda osoba wrażliwa na ponadzmysłową energię czuje moc tego miejsca. Jak mówią wtajemniczeni, skałki są wręcz zalewane całą gamą promieniowań docierających z góry. Podobno nawet najbardziej uporczywy ból głowy znika w tym miejscu bez śladu.